Perspectieven op sterk samenspel

Handelingsperspectieven voor een sterk samenspel tussen gemeenteraad, college en ambtelijke organisatie.

Nederland staat voor grote uitdagingen. Klimaat, energie, jeugdhulp, migratie, wonen en bereikbaarheid. Een greep uit complexe maatschappelijke transities, waarin de belangen groot en divers zijn. Het zijn thema’s die vanuit urgentie vragen om slagkracht en besluitvaardigheid, maar die door de impact ervan en keuzes die ze vragen ook roepen om betrokkenheid en draagvlak. Dat stelt hoge eisen aan het samenspel op het gemeentehuis. En vanuit het gemeentehuis met de omgeving: inwoners, ondernemers, kennisinstellingen, partnergemeenten, provincie, Rijk en Europa.

Als & Van de Laar zetten we de spotlight op het samenspel bínnen het gemeentehuis. Op de manier waarop gemeenteraad, college van B&W en ambtelijke organisatie met elkaar – ieder vanuit de eigen rollen, taken, verantwoordelijkheden en bevoegdheden – samenwerken en samen werken aan de grote uitdagingen in de buitenwereld.

Want een sterk samenspel creëren en borgen is niet eenvoudig. Waar de belangen groot zijn, de standpunten uiteen lopen, de middelen soms beperkt en waar sleutelspelers komen en gaan. Daar is het van belang om voortdurend onderhoud te plegen aan het samenspel. Want samenspel gaat zeker niet alleen over abstracte en onpersoonlijke zaken als structuur, processen en systemen. Het gaat ook en vooral over mensen en hun idealen, emoties en hun onderlinge relaties.

Waarom is het zo lastig om het onderlinge samenspel te bespreken? Waarom is het noodzakelijk om dat toch te doen? En hoe kom je dan tot een sterk samenspel tussen raad, college en organisatie? We gaan er nader op in een whitepaper. Dit whitepaper bevat een combinatie van wetenschappelijke inzichten én onze dagelijkse ervaringen in de adviespraktijk, waarbij we vele gemeenten mogen helpen bij de diagnose en versterking van het samenspel.

Whitepaper ‘sterk samenspel’ ontvangen?

Stuur een e-mail naar info@en-vdl.nl of vul onderstaand contactformulier in o.v.v. ‘whitepaper sterk samenspel’.

    Sinds 2015 werken de gemeenten Woerden en Oudewater ambtelijk samen via een dienstverleningsovereenkomst (DVO). De samenwerking bood voordelen, maar riep ook vragen op over rollen, verantwoordelijkheden en kosten. In 2023/2024 vroeg men & Van de Laar de DVO te evalueren en handelingsperspectieven te schetsen, wat leidde tot het besluit om de samenwerking voort te zetten en te verbeteren.

    Samenwerking Woerden–Oudewater: evaluatie en verbeterplan

    In de Regio Groningen-Assen werken de provincies Groningen en Drenthe en meerdere gemeenten samen aan de ontwikkeling van de regio. De samenwerking is vastgelegd in een convenant, gekoppeld aan een toekomstagenda en uitvoeringsprogramma. Met de nieuwe agenda ontstond de wens om het convenant te herijken, zodat afspraken weer passen bij de huidige opgaven.

    Toekomstbestendige samenwerking in Regio Groningen-Assen

    SKIP is een netwerkorganisatie die zich richt op het denormaliseren van drugsgebruik onder jongeren. Om de volgende stap in de ontwikkeling van het netwerk te zetten, is gevraagd om ondersteuning bij het vormgeven van een lobby- en groeistrategie.

    Ondersteuning lobby en groeistrategie SKIP